شادی در اسلام


الان یکی از سوالات یا بهتر بگم اشکالات جوانان اینه که اسلام برای شادی دستوری داره یا فقط میگه گریه کنید؟
من فقط چندتا آیه و روایت در این باره ذکر میکنم:
1- ((فلیضحکوا قلیلا و لیبکوا کثیرا جزاء بما یکسبون))توبه 82
این ایه درباره منافقینی است که از رفتن به جنگ امتناع میکردنند و خداوند در مقابل انها را چنین لعن میکند. از این ایه فهمیده میشود که کم خندیدن از مجازاتهای منافقین و از مشخصات انهاست.
2- ((قل من حرم زینت الله التی اخرج لعباده و الطیبات من الرزق قل هی للذین آمنو فی الحیاه الدنیا خالصه یوم القیامه))اعراف32
در این ایه کسانی که نعمتهای الهی را بر خود حرام کرده اند مورد نکوهش قرار میدهد و بهره وری از این نعمتها را مختص ایمان اوردنگان و مخلصین به روز قیامت میداند.
3- ((فیها ما تشتهیه الانفس و تلذ الاعین))زخرف71
در جای جای قران در باره بهشت و بهشتیان خداوند انها را به نمعتهای نیکو و سرور و شادمانی دعوت میکند اگر شادمانی خوب نیست پس چرا خدا انرا یکی از موارد تشویق انسانها بسوی بهشت قرار میدهد.
4- در روایتی از معصوم درباره ویژگی مومنان و شیعیان داریم که((انها غمشان در دلشان و شادیشان در صورتشان است)) یا ((از ویژگی بهشتیان صورت بشاش , قلبی رئوف, دستی دهنده است)) .

توجه:
نباید شادی را با فرح و سرمستی اشتباه بگیریم اسلام شادی را قبول دارد که همراه با ذکر باشد و به شادی که همراه غفلت باشد به اصطلاح فرح می گوید همانطور که در ایات ((ان الله لا یحب الفرحین)) یا ((فرح المخلفون بمقعدهم خلاف رسول الله))توبه 81 میبینیم.

/ 1 نظر / 19 بازدید