خشونت های همگانی

شما هم شاید هر روز با این نوشته ها رو در و دیوار رو به رو شده باشید: « در صورت پارک کردن چهار چرخ ماشین پنچر می شود » و یا « لعنت بر پدر و مادر کسی که در این مکان آشغال بریزد » در صورتی که می توانست خیلی مهربانتر می نوشت آقا لطف کن پارک نکن یا خدا رحمت کند کسی را که در این مکان آشغال نمی ریزد. هر روز اینها را می بینیم هر روز می بینیم و می شنویم صدای ترانه های گوش خراش را، متلک ها و تیکه های پسران بی سرو پایی به ناموس مردم و به راحتی از کنارشان می گذریم هر روز می بینیم عصبانیت بعضی راننده تاکسی ها یا مغازه دارانی که در جواب به چرایی گران شدن کالا می گویند « نمی خوای نخر»! صحنه زننده بی حجابی را می بینیم و به راحتی مثل هر روز از کنارشان عبور می کنیم.

لازم نیست حتما حادثه هایی مثل خیابان پاسداران و سعادت آباد و حادثه پل مدیریت تکرار شود تا بفهمیم که خشونت تا کجای وجودمان ریشه دوانده است و جامعه شناسان و روانشناسان بنشینند مقاله ها بنویسند و کنفرانسها بگذارند و نظریه بدهند که حالا چکار کنیم! حالا دیگر برای کاری کردن دیر است. خشونت وقتی فراگیر شود نامرئی می شود.

یاد سخنی از امام علی علیه السلام افتادم: « امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید که بدهای شما بر شما مسلط می شوند آنگاه هرچه خدا را بخوانید جواب ندهد. »1

 

 

1-نهج البلاغه /حکمت 374

» .

/ 2 نظر / 16 بازدید
صدر

آیا مفهوم این دو پیام یکیست: 1)خدا لعنت کنه کسیرو که بد خواه شاهم جونم باشه. 2)خدا رحمت کنه کسیرو که خیر خواه شاهم جونم باشه. من اولی رو میپسندم.چون شامل دومی هم میشه.

زهرا

مردم دلشون پره...حوصله ندارن مهربان باشن...[خنثی] حکایت اون ضرب المثله که می گه مالتو سفت بچسبه همسایه رو دزد نکنی...مردم ترجیح میدن مالشون رو سفت بچسبن و کار به کار کسی نداشته باشن. امیدوارم روزی این خشونتها پایان پیدا کنه