مشکلات اقتصادی و مسئولیت های رهبری

                               

در جنگ نرمی که دشمن بر علیه اسلام و نظام اسلامی ایران به راه انداخته است شاید بشود گفت یکی از بیشترین مواضعی که به شکل های مختلف مورد حمله قرار می گیرد مقام رهبری همان ولایت فقیه باشد.

در دوره کنونی که حمله نرم دشمن از لحاظ اقتصادی قوت گرفته است یکی از شبهاتی که برای تضعیف مقام رهبری به کار می برند این است که چرا مقام رهبری این مشکلات اقتصادی را برطرف نمی کنند و گاهاَ دربرخی اظهارات خود تمام این مشکلات را به جانب رهبری معطوف می کنند.

باید توجه داشت که افرادی که این شبهه را مطرح می کنند اصلا توجه ندارند که بیشترین فرد از مسئولین کشور که درباره اقتصاد اظهار نظر و طرح دهی کرده اند و همیشه دنبال رفع این مشکل بوده اند مقام معظم رهبری امام خامنه ای بوده اند و این کاملا مشهود و غیر قابل تکذیب است نمونه اش نامگذاری های سال ها از اصلاح مصرف گرفته تا جهاد اقتصادی و حمایت از کار و سرمایه ملی و دیگر طرح ها مثل اصل 44 قانون اساسی و خصوصی سازی مراکز اقتصادی و ... که در اینجا مجال شرح این ایده ها و طرح ها نیست و ما در این نوشته سعی داریم فقط با بیان مسئولت ها و وظایف رهبری در قانون اساسی جوابی مختصر به این شبهه بدهیم.

اگر کمی در بیانات رهبر معظم انقلاب توجه بکنیم متوجه خواهیم شد که حل مشکلات اقتصادی جز مسئولیت های ایشان نمی باشد و خیلی از کارهایی که در زمینه اجرایی در کشور گرفته می شود اصلا مستقیما تحت نظر مقام معظم رهبری نیست و حتی در جاهایی مخالف با نظر ایشان است و وظیفه اصلی ایشان تعیین جهت کلی نظام در راستای اسلام و انقلاب و جلوگیری از انحراف از این دو مسیر است و ایشان هیچ دخالت اجرایی در مسائل کشور نمی کندد ، همان طور که خود در دیدار با دانشجویان کرمانشاه با رهبر انقلاب در تاریخ 1390/07/24 می فرمایند:

رهبری یک مدیریت کلان ارزشی است که با مدیریت اجرایی و مسئولیت مستقیم سه قوه متفاوت است و ضمن نظارت بر فعالیت های مسئولان، از حرکت کلی نظام مراقبت می کند و اجازه نمی‌دهد که آنها به هر دلیل، نظام اسلامی را به انعطافی غیر‌لازم و غیر‌جایز وادار کنند.

 مسئولان قوه مجریه، نمایندگان مجلس، مسئولان قوه قضاییه، با اختیارات کامل و قانونی، وظایف خود را انجام می‌دهند و ممکن است تصمیماتی بگیرندکه رهبری با آن مخالف باشد اما رهبری نه حق دارد نه می تواند و نه قادر است که در این مسائل دخالت کند مگر در جاییکه اتخاذ سیاستی، به کج شدن راه انقلاب منجر می شود که طبعا در این هنگام به مسئولیت های خود عمل خواهد کرد.

و در جای دیگری می فرمایند:

مسؤولیت رهبرى حفظ نظام و انقلاب است. اداره کشور به عهده شما آقایان مسؤولان کشور است. هر کدام از شما در بخش خودتان کشور را اداره مى‌کنید و وظیفه اصلى رهبرى این است که مراقب باشد این بخشهاى مختلف آهنگ ناساز با نظام و اسلام و انقلاب نزنند. هرجا چنین آهنگى به وجود بیاید، جاى حضور رهبرى است.

بیانات در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام جمهورى اسلامى ایران - ۱۳۷۹/۰۴/۱۹

 

 

 

/ 2 نظر / 37 بازدید