پشت پرده سوال از رئیس جمهور

بنا بر اصل 88 قانون اساسی: در هر موردی که حداقل یک چهارم کل نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهور و یا هر یک از نمایندگان از وزیر مسئول دربارۀ یکی از وظایف آنان سوال کنند ، رئیس جمهور یا وزیر موظف است در مجلس حاضر شود و به سوال جواب دهد و این جواب نباید در مورد رئیس جمهور بیش از یک ماه و در مورد وزیر بیش از ده روز به تاخیر افتد مگر با عذر موجه به تشخیص مجلس شورای اسلامی.

برابر این اصل:رئیس جمهور اختیاری در پاسخ دادن یا ندادن به سوال نمایندگان ندارد و موظف است به سوال آنان پاسخ دهد.چرا که اگر رئیس جمهور سوال نمایندگان مجلس را بدون پاسخ گذارد مجلس ممکن است به سراغ اصل 89 قانون اساسی رفته و استیضاح رئیس جمهور را در دستور قرار دهد.

بر اساس این اصل حق قانونی نمایندگان است که از رئیس جمهور سوال کنند و رئیس جمهور باید جوابگو باشد و اگر جواب رئیس جمهور برای نمایندگان قانع کننده نبود کار به استیضاح و عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور میرسد.

ولی مگر این سوال از رئیس جمهور چقدر اهمیت داشت که این قدر در محافل سیاسی و غیر سیاسی به آن پرداخته شد؟!

 

برای تحلیل این مسئله باید مقداری عملکردهای مخالفین این دولت را مورد بررسی قرار داد چراکه کسانی که بحث سوال را پیش کشیده بودند عموما از مخالف سرسخت دولت به شمار میروند.

چیزی که شاید بیشتر از همه مورد اهمیت قرار داشته باشد نزدیک بودن ایام انتخابات و طبیعتا تلاش گروه و افراد مختلف برای مطرح کردن خود و یا گروه و حذب خود برای انتخابات ریاست جمهوری آینده هستند. خوب باید دولت کنونی و شخص رئیس جمهور را کمی مورد بررسی قرار دهیم تا ببینیم کسانی که پی روی کار آمدن دولت خود هستند به دنبال چه هستند و می خواهند چه دولتی را بر سر کار بیاورند.

جز خصوصیات اولیه رئیس جمهور (که البته در این اواخر کم رنگ شده است) وابسته نبودن احمدی نژاد به باندهای قدرت و ثروت و به نوعی از جنس مردم بودن بود که در طول دوره ریاست خود سعی کرد دست این باندهای قدرت را از اداره کشور کوتاه کند، از خصوصیات دیگر ایستادگی در مقابل مستکبرین و زورگویان جهان بالاخص آمریکا و اسرائیل بود چیزی که در اواخر دوران اصلاحات تمام تلاششان را کردند که این موج در کشور شکسته شود و با آمریکا صلح شود و به مذاکره بنشینند، از خصوصیات دیگر این دولت حمایت های مقام معظم رهبری از این دولت بود.

با طرح سوال از رئیس جمهور و به احتمال زیاد ادامه ماجرا تا بحث استیضاح و رآی به عدم کفایت رئیس جمهور تمام خصوصیات ذکر شده بالا از هم پاشیده میشد. با توجه به نامه سوال کنندگان از رئیس جمهور که تمام موارد آن اقتصادی است و در کنار آن به راه انداختن این جو که همه مشکلات اقتصادی کشور به خاطر تحریم هاست و همزمان به راه انداختن و سر زبان افتادن مذاکره با آمریکا سعی در عقب نشینی رئیس جمهور در مذاکرات هسته ای پیش روی دولت و راضی شدن به مذاکره با آمریکا که خواسته سالهای دور این جریان است برسند و در انتخابات پیش رو مردم را متقاعد کنند که به شخصی رای دهند که تمایل به غرب و سازش دارد.

از طرفی با به نتیجه رسیدن طرحشان در رأی به عدم کفایت رئیس جمهور حمایت های رهبری زیر سوال میرود و این موج را بوجود میاورند که مردم در انتخابات پیش رو به کسی که رهبری نظر دارد رأی ندهید و بی اهمیت باشید.

همانطور که علامه مصباح در مورد این سه جنبه در سخنرانی اخیر خود فرمودند:« {با اشاره به چراغ سبز برخی افراد در داخل نسبت به مذاکره با آمریکا} یکی از مسئولان آمریکایی اخیراً اعلام کرده است که ما با سران اپوزیسیون داخلی بر سر گرانی‌ها کنار آمده‌ایم.

· ایستادگی رهبری در مقابل غرب موجب شده است که دشمنان تلاش کنند جایگاه رهبری را در داخل تضعیف کرده و پس از آن بتوانند به اهداف خود یعنی متمایل کردن سایر مسئولان به غرب موفق شوند زیرا خود می‌دانند تا زمانی که پرچم مقاومت در دستان رهبری باشد نمی‌توانند اهداف خود را دنبال کنند به همین دلیل مقام معظم رهبری را کانون حملات خود قرار داده‌اند.

·         دشمنان اعلام کرده‌اند که حتی اگر یک روز به پایان زمان ریاست جمهوری کنونی باقی مانده باشد باید رأی به عدم کفایت او داده شده و اشتباه رهبری در تایید او ثابت شود.

این جریان قبل از بحث سوال از رئیس جمهور مدتها جوسازی و تبلیغات کرده بودند تا همه را متقاعد به این عدم کفایت کنند و برای این کار طرح بنی  صدریزاسیون را از سال 98 به راه انداختند و با یاد آوردی بی مورد خاطرات بنی صدر سعی در مقایسه احمدی نژاد با بنی صدر داشتند به عنوان مثال سایت رسمی هاشمی رفسنجانی از سال 98 شروع به تیتر زنی با محوریت بنی صدر می کند که در زیر شاهد هستید:

هاشمی رفسنجانی: اشتباه انتخاب رئیس جمهوری بی صلاحیت پایان کار نبود!

۲۹ فروردین ۱۳۸۹

 

هاشمی رفسنجانی: رئیس جمهور منحرف اختیار همه قوا و همه نهادها را می خواست تا انقلاب را تصاحب کند!

۱۶اردیبهشت ۱۳۸۹

 

هاشمی رفسنجانی: راز شفای زخم حضور «رئیس‌جمهورمنحرف» صبوری و ایستادگی نیروهای خط امام بود!

۲۴ خرداد ۱۳۸۹

 

هاشمی رفسنجانی: خیلی‌ها در ابتدا متوجه چهره اصلی «رئیس‌جمهورمنحرف» نشده‌بودند!

۱۶ تیر ۱۳۸۹

 

روایتی از آغاز کودتای رئیس جمهوری منحرف علیه نظام جمهوری اسلامی

۷ مرداد ۱۳۸۹

 

هاشمی رفسنجانی: مجلس درسی تاریخی به رئیس‌جمهور منحرف داد!

۲۴ مرداد ۱۳۸۹

 

هاشمی رفسنجانی: رئیس جمهور منحرف اختیار تمام قوا ، تمام نهادها ، تمام تصمیمات و تمام انقلاب را می خواست!

۷ شهریور ۱۳۸۹

 

هاشمی رفسنجانی: امام جلوداری کرد تا مجلس کودتای رئیس جمهور منحرف علیه قانون را خنثی کرد!

۱۶ شهریور ۱۳۸۹

 

هاشمی رفسنجانی: امام مجلس را در راس امور خواند تا فتنه ریاست جمهوری بنی صدر تکرار نشود!

۲۷ شهریور ۱۳۸۹

 

هاشمی رفسنجانی: فریبکاری رئیس جمهور دوستان زیادی را به جان هم انداخت،امروز روز جبران است!

۴ مهر ۱۳۸۹

 

هاشمی رفسنجانی : کشور یک روز بدون اختلاف به خود ندید با حضور رئیس جمهور منحرف!

۸ مهر ۱۳۸۹

 

هاشمی رفسنجانی: رئیس جمهوری که مجلس را راس امور نداند در خط امام نیست

۲۵ مهر ۱۳۸۹

 

هدف رئیس جمهوری که گفت مجلس درراس امور نیست عبور از رهبری بود!

۸ آبان ۱۳۸۹

 

هاشمی: امام مجلس را در راس امور نهاد تا فتنه بنی صدر تکرار نشود!

۱ آذر ۱۳۸۹

 

هاشمی رفسنجانی: مجلس هر جریان انحرافی همانند رئیس جمهوری بنی صدر را رفع می کند

           

بعد از ورود مقام معظم رهبری به جریان سوال از رئیس جمهور و دستور به عدم پیگیری این موضوع مشخص می شود که انحراف از خط اسلام و انقلاب در پی این جریان بوده است چرا که همانطور که در پست «مشکلات اقتصادی و مسئولیتهای رهبری» مطرح شد بنا به گفته خود امام خامنه ای ( مسئولان قوه مجریه، نمایندگان مجلس، مسئولان قوه قضاییه، با اختیارات کامل و قانونی، وظایف خود را انجام می‌دهند و ممکن است تصمیماتی بگیرندکه رهبری با آن مخالف باشد اما رهبری نه حق دارد نه می تواند و نه قادر است که در این مسائل دخالت کند مگر در جاییکه اتخاذ سیاستی، به کج شدن راه انقلاب منجر می شود که طبعا در این هنگام به مسئولیت های خود عمل خواهد کرد. ) پس از ورود آقا و ناکام ماندن این جریان آنها در پی طرح تصحیح آیین نامه انتخابات شدند که در پی آن هر کس که بخواهد در انتخابات ریاست جمهوری کاندید شود باید امضاء 100 نفر از رجال سیاسی و یا دینی را داشته باشد یعنی کاملا باید تحت نفوذ باندهای قدرت باشند و این هم آخرین حمله آن ها به خصوصیت اول مطرح شده دولت یعنی مستقل بودن احمدی نژاد برای شرکت در انتخابات سال 83  بود.

/ 2 نظر / 21 بازدید
ع-غریب

دنیا را از پشت عینک دیدن اشتباه است باید چشم ها را شست و جور دیگر دید! بامطلب جدیدی منتظر پشتوانه هایی هستم که حضورشان گرما بخش نوشته هایم می شود !

خودکاررنگی

بسم الله الرحمن الرحیم با سلام به دلیل علاقه به مطالب دینی و مذهبی و اشاعه ی آنها لینکتان کردم. موفق باشید